Miroslav Langer (Občasný) - 23.5.2003 > Tři poznámečky.
Ano, můžeš použít prvek jako charakterizaci vyjadřování (trojitý zápor), ale nemůžeš se na to vymluvit, pokud to tam máš jednou. Navíc si nemyslím, že by bylo potřeba někoho charakterizovat takto (myslím) neobratně, ale to už je čistě autorova věc. Spíš bych chápal, že dědeček často používal "takový ten", "taková ta", ale pak mi vadí tohle spojení jednou v doprovodném textu, v té chvíli se ona charakterizace vytrácí (ještě by se i to dalo omluvit jinou konstrukcí, poněkud složitější, ale dalo).
Ve větě s pytlovýma kalhotama nešlo o jiný význam jako podtext, ale o jiný význam gramatický. V té větě není vůbec jasné, co je podmět a co je předmět. Pytlovité kalhoty způsobily, že byly kapsy pytlovitější ? Nebo pytlovitější kapsy způsobily, že byly kalhoty pytlovité ? A když už jsem u té věty, vhodnější než slovosled plné kapsy peněz by byl slovosled kapsy plné peněz.
A pokud jde o "nějak pomoc", pokud jsi myslel "nějak pomoct", tak nemám další námitky
Na první větě mi přijde klišovité ne to, z jakých slov je napsaná, ale jak otevírá celou povídku. Trochu mi připomíná pohádkové: Bylo nebylo.
V souvislosti s klišovitostí mi naopak přijde velmi objevné "svědění očí".