|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
Absolventi třeste se Autor: Tina (Občasný) - publikováno 21.7.2003 (15:48:11)
|
| |
Absolventi třeste se!
Sociální problém
Nezaměstnanost je problém, postihující celou ekonomiku v České republice. Nejvíce nezaměstnaných je v moravskoslezském kraji, a to 14,5 procenta a nejvíc v okrese Karviná. Příčina je jasná - městské aglomerace díky firmám a turistickému ruchu poskytují větší pracovní příležitosti než zemědělské a průmyslové oblasti. Negativní jev nezaměstnanosti je znatelný - dochází k mrhání zdroji a důchody lidí jsou nízké. Nezaměstn anost tak zatěžuje rodinné rozpočty a ovlivňuje nepříznivě chování lidí.
Nevalná situace na pracovních úřadech
Počet volných míst, který se eviduje v celé České republice je 43000. Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru 11,6 uchazečů. Na pracovních úřadech k 30.6.2003 bylo zaznamenáno 501 000 uchazečů z toho 10,2 procenta absolventů škol. Absolventi škol patří do rizikové skupiny, která má problémy s hledáním zaměstnání. Nedostatek praxe a zkušeností brání mladým lidem získat vý hodné místo a firmy většinou mladé lidi neradi přijímají. Na druhou stranu mládí může být u některých pracovních pozic výhodou, ale těch je podstatně méně.
Zastavení výplat dávek
Zastavení výplat dávek v nezaměstnanosti absolventům škol bez praxe by měla být nejvýraznější změnou v zákoně o zaměstnanosti, jehož novela by měla vstoupit v platnost již v první polovině roku 2004. Peníze, které stát na dávkách pro absolventy škol ušetří, budou podle ministerstva práce a sociálních věcí použity na dotování rekv alifikačních kurzů. Na dávky v nezaměstnanosti neztratí nárok absolventi, kteří při studiu odpracovali nejméně 12 měsíců na hlavní nebo vedlejší pracovní poměr. Práce na dohodu o provedení práce nebudou úřady práce brát v úvahu.
Odpracovat 12 měsíců nebo nic
Je téměř nemožné najít si při studiu vedlejší nebo hlavní poměr. Největším problémem je čas, který studenti musí dělit mezi školu a zaměstnání. Proto většina studentů řeší své finanční problémy formou nárazových brigád nejlépe s okamžitou výplatou. Není tedy moc pravděpodobné, že si student podobnou práci sežene. Absolvent, který tedy skončí školu a neprokáže se na pracovním úřadě žádným z poměrů, bude do té doby než si najde
zaměstnání bez nároku na peníze.
Rozum do hrsti
Pan ministr Škromach si od zákona slibuje pokles míry nezaměstnanosti. Otázkou ale jestli opravdu k tomu dojde. K červnu 20003 bylo evidováno 50,9 tisíce absolventů. Co bude dělat polovina nebo čtvrtina z nich, která si nesežene doklad o hlavním nebo vedlejším poměru? Už vidím čerstvého maturanta, který po absolvování několika neúspěšných pohovorů pokluše plný naděje na pracovní úřad. Nejenom, že nabídka na pracovních úřadech jej asi neoslní, ještě ke všemu se dozví, že do té doby než si nenajde práci nedostane od státu ani korunu. Je to fér? Mladý člověk, který vyjde ze školy má ještě svůj život postavený z domečku z velmi vysokých karet. Možná je nejjednodušší mu jej rovnou zbourat.
|
|
|