Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Středa 13.11.
Tibor
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Próza
 > Próza
 > Povídky
 > Fejetony
 > Úvahy
 > Pohádky
 > Životní příběhy
 > Cestopisy, reportáže
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
<Zpátky ROZHODNUTÍ z kolekce Úvahy
Autor: lada34 (Stálý) - publikováno 31.8.2013 (01:07:43)

      Každý den, každou hodinu možná i každou minutu, musíme udělat nějaká rozhodnutí. Byť malá, ale jsou to rozhodnutí. Většinu rozhodnutí děláme bez většího zamyšlení, zda to v budoucnu nebude mít nějaký vliv, nebo dopad. Ale jsou rozhodnutí, nad kterými musíme přemýšlet dokonce i několik dnů, týdnů či měsíců. To jsou rozhodnutí, o kterých víme, že změní v budoucnu náš život, nebo dokonce rozhodnou o tom zda budeme žít, či nikoli.

      Jsou to tři roky, co si lékaři sami pro sebe určili, kudy vede tenká hranice mezi životem a smrtí a kdy už nemá cenu snažit se dál léčit pacienta, protože umírá. Teď stojí před dalším těžkým rozhodováním: kdy od přístrojů odpojit pacienta, který z lékařského hlediska může dál žít, jenže sám si to nepřeje. Třeba proto, že boural na motorce a zůstal by po úrazu připoutaný na vozík. A v takové situaci se nechce ocitnout, předem ji předvídal a popsal ve svém vyjádření vůle žít, či nežít (institut Living Will). Toto vyjádření by lékaři měli respektovat a zachovat se podle předem sepsaného a notářsky ověřeného pacientova přání, i když on se momentálně nachází v bezvědomí, v umělém spánku či třeba v kómatu.

      Tuto novinku lidem už nějaký čas umožňují nové zdravotnické zákony a garantuje ji i mezinárodní úmluva o právech v biomedicíně. Vlastně nejde o nic jiného než o vyřčení přání, co se s tělem člověka má dít v okamžiku, kdy bude ve stavu, že o sobě nebude moci rozhodovat sám. Člověk si už smí určit, že nechce být napojen na život zachraňující přístroje a v případě, že už na ně napojený je, že chce odpojit. Jenže to je právě ta potíž: smí lékař pacienta odpojit? A v které fázi? V tom právníci ani lékaři nemají jasno.

       Je odpojení eutanazie?

     Zatímco výklad právního odboru ministerstva zdravotnictví říká, že lékaři pacienta smějí v souladu s jeho přáním pouze nenapojit na přístroje, a tudíž nezachraňovat ho, odpojit ho podle náměstka ministra pro legislativu Martina Plíška už nelze. A to přesto, že výsledek obou kroků je stejný. Vezměme si za příklad pacienta se selháním ledvin: pokud ho lékař nenapojí na hemodialýzu, tak během několika dnů zemře, stejně jako když ho od hemodialýzy odpojí. "Jenže odpojení je už aktivní pomoc vedoucí k úmrtí pacienta, a kdo by byl za takový úkon odpovědný?". Nedivím se lékařům, kteří pacienta prostě neodpojí, i kdyby si to stokrát přál a sepsal o tom celý stoh notářsky ověřených lejster.

      Svět obletěla zpráva o smrti Eluany Englarové, která sedmnáct let přežívala v kómatu. Proslavila ji totiž právě a pouze její smrt. Respektive cesta ke smrti. Fotografie krásné rozesmáté tmavovlásky obletěla svět až léta po autonehodě. Po ní ženě zůstaly zachovány jen vegetativní funkce. Byla 17 let v kómatu. Její otec bojoval o to, aby dcera mohla zemřít, dlouhých deset roků a nakonec soud vyhrál. Italčin život byl ukončen 6. února 2009 v jejích osma třiceti letech. Srdce se zastavilo tři dny po odpojení trubice na umělou výživu. Umřela přesně podle pravidel, jaká v prosinci 2008 stanovil soud. 

       V souvislosti s tímto případem, se začalo mluvit o stavu Káji Saudka. Paní Hana Saudková je přesvědčená, že jí její muž vnímá. „Neříkejte jeho stavu kóma, je to jen snížené vědomí,“ prohlásí vyčerpaně, ale pevně žena nejvýznamnějšího českého komiksového kreslíře. Ten leží již třetím rokem v pražském Motole a nikdo neví, co bude dál. „Ale rozhodně mu nevyrveme přístroje, jak to udělali té Italce,“ říká manželka a strážný anděl Káji Saudka.

Rozhodnutí z nejtěžších.

Lékaři to rozhodně nemají lehké ani v případech, kdy pacient v komatu není. Tady se ale mohou opřít o medicínskou etiku, která říká, že ukončit se má taková léčba, která už nevede k vyléčení, není účelná a je pro pacienta zatěžující.  Na klinice anesteziologické a resuscitační medicíny v Hradci Králové dokonce před třemi lety vznikl dokument, který podrobně popisuje, kdy je možné léčbu ukončit a pacienta nezachraňovat. Rodil se přes deset let, což svědčí nejen o jeho důležitosti, ale i o odborné propracovanosti. Ani tak by ale neměl stát nad svobodným rozhodnutím každého z nás.

 

ODKAZY:   http://www.youtube.com/watch?v=W29EdqeI65U

                   http://eutanazie-dobrasmrt.bluefile.cz/?akce=media&all=1

                  http://www.reflex.cz/clanek/stary-reflex-tema-reflexu/32914/odpojit-neodpojit.html

 

 

 



Poznámky k tomuto příspěvku
Zazo (Občasný) - 31.8.2013 > jo, je to zajímavé čtení..já sem pro eutanazii
Body: 5
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 31.8.2013 > Zazo> Já jsem také pro. Jen by se musela nastavit určitá pravidla. Ale myslí si, že v případě jako je na tom přiloženém videu, by to mělo být možné. Ale asi to je tak složité téma, že se zatím do toho nikdo nechce pustit. Díky moc. 
<reagovat 
čtenář Monika - 31.8.2013 > Je to rozhodně na přemýšlení. Také bych se bála zneužití. Nejsem zatím rozhodnuta, zda souhlasit.
<reagovat 
Čtenář - 2.9.2013 > Dost vážné téma. Nedá se to rozhodnout jen tak bez informací.

<reagovat 
Marten (Občasný) - 3.9.2013 > Nikdy jsem o tom zatím nepřemýšlel. Ale pokud je někdo patnáct let v komatu, tak nevím. Video je dost drsné. Doporučuji přečíst a pustit video.
Body: 5
Doporučil 
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 3.9.2013 > Marten> Díky moc. Mělo to být jen takové upozornění, že se něco děje. Nechtěl jsem vyjádření jestli ano či ne. Díky za zastavení.
<reagovat 
František Vyrut (Stálý) - 4.9.2013 > hodně závažné téma pro úvahu, jeden takový tip, samozřejmě podle tvého svobodného rozhodnutí: co kdybys napsal výše uvedené jako svou úvahu, těším se na to, tvá díla zde rád čtu
Body: 5
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 4.9.2013 > František Vyrut> Františku děkuji moc. Přiznám se, že je to tak složité téma, že sám nevím. Myslím si, že rozhodnutí ve stavu kdy člověk umírá by bylo správné. Ale sám víš, že zneužít se dá vše. Díky za zastavení. Příběh by byl možná dost drsný.
<reagovat 
sadaf (Občasný) - 4.9.2013 > Lehké rozhodování když se nás to netýká, těžké, týkalo-li by se nás to....
Doporučil 
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 4.9.2013 > sadaf> Díky moc Sašo. Je to tak složité právě proto, že se to může kdykoli stát i nám.
<reagovat 
P.V.Ctihodný (Občasný) - 3.9.2013 > Závažné téma.Myslím si,že pod pojmem "eutanazie" si každý představuje něco jiného.Mě ale již vyhazují z knihovny...
Body: 5
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 3.9.2013 > P.V.Ctihodný> 

Jen jsem chtěl upozornit na nepatrnou zprávu v tisku, kde se píše a rozhodnutí, kdy léčit a kdy ne a o možnosti nenechat se připojit na přístroje. Jedná se o nás, ale nějak moc zpráv v tisku nebylo. Díky za zastavení. Vím že je to velmi vážné téma. Díky.


<reagovat 
 P.V.Ctihodný (Občasný) - 6.9.2013 > lada34> ...už jsem zpět.Rozhodně si myslím,že když se chce člověk zabít,neměl by to chtít po lékaři.Ten je tu kvůli léčení ( či tišení bolesti ).Co se týče odpojování od přístrojů,tak nevím,neboť jsou i známy případy,kdy i po mmnoha letech se pacient z komatu probral.
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 6.9.2013 > P.V.Ctihodný> U komatu bych také nebyl pro. Jenže jsou případy, kdy člověk umírá a má hrozné bolesti. V tom případě bych viděl určitou možnost třeba asistované sebevraždy. Nedával jsem si za cíl odpovědět na všechny otázky a najít řešení. Jen jsem chtěl poukázat na to, že se i v naší zemi začíná kolem toho něco dít. Jenže informací pronikne málo a myslím, že by jsme měli vědět o čem se jedná. (  O nás bez nás, to už tu jednou bylo a nevzešlo z toho nic hezkého)  Díky.
<reagovat 
 P.V.Ctihodný (Občasný) - 12.9.2013 > lada34> I tou asistencí bychom vypustili džina.Už vidím ty "soucitné" potomky : "Tak už si o TO, mami, řekni ( vždyť přece víš, jak moc náš mladej ten tvůj kvartýr potřebuje!)
Navíc v dnešní době jsou již takové tišící prostředky, že vpodstatě nikdo trpět nemusí.

<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 12.9.2013 > P.V.Ctihodný> Viděl jsem v televizi pořad o této problematice. Byl to příběh několika lidí až do "konce". Jedním z nich byl člověk ( na jméno si nemohu vzpomenout) který pracoval pro český rozhlas. Existuje nějaká alternativa a nemocný může umírat doma. Má lůžko a stará se o něj sestra. V poslední fázi dostává nějaké léky, tak že se k smrti vlastně prospí. Odejde v klidu a bez utrpení. Otázka je jak to přijme rodina. Otec umíral v nemocnici několik měsíců a zůstat s ním doma je hodně psychicky náročné. Ale to by bylo na moc dlouho. Díky.
<reagovat 
 P.V.Ctihodný (Občasný) - 12.9.2013 > lada34> Moje kamarádka měla podobně umírající maminku a hodně jí v tom pomohla organizace "Cesta domů".Možná je to to, o čem mluvil ten člověk z rozhlasu.
<reagovat 
 lada34 (Stálý) - 12.9.2013 > P.V.Ctihodný> Myslím že je to ono. Bylo to dost drsné. Díky.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je devět + šest ? 

  
  Napsat autorovi (Stálý)  
 
 
Zpátky   
1 3 4 (5)
 

 


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter