|
Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků. |
|
Když není kde studovat Autor: Tina (Občasný) - publikováno 30.6.2003 (18:08:35)
|
| |
Do EU s lepšími vyhlídkami
S naším vstupem do EU se nám brzy otevře trh pracovních příležitostí. Pracovat bude možno ve všech státech Evropské unie téměř bez omezení. Nic ovšem není zadarmo. Sjednocená Evropa očekává člověka s kvalitním vzděláním a znalosti několika jazyků. Čím vyšší dosažené vzdělání, tím větší naděje na úspěch. Jak ale toho nejkvalitnějšího vzdělání dosáhnout? Nejjistější způsob je zvolit studium na vysoké škole.
Neúprosná statistika
Podle statistiky z roku 2001/02 bylo v Čr zaznamenáno 237 452 uchazečů o studium na vysoké školy, z toho přijatých bylo 78 413. Když připustíme fakt, že výsledky přijetí nemůžou být stoprocentní, zbývá nám stále velké procento uchazečů, kteří nedostali možnost získat vyšší vzdělání.Jaké jsou přičiny tohoto stavu? Uvádí se nedostatek kapacit na školách, přísný systém hodnocení testů a také malé vědomosti, kteří si studenti odnesou ze středních škol. Stále však platí, že je výrazný rozdíl mezi těmi, kteří studovat chtějí a těmi, kterým je nakonec studium umožněno. Tato neúměra se týká i jednotlivých oborů. Z 9205 lidí usilujících o studium sociálních věd loňský rok, bylo nakonec přijato pouhých 1502 z nich.
Neúspěch - co potom? Nezáviděnihodná situace nastává adeptům, kterým nepřálo štěstí a nebyli přijati ke studiu. Většina z nich se rozhodne odjet do zahraničí a zlepšit si své jazykové schopnosti, ale mnohým z nich nezbyde nic jiného, než zůstat doma a najít si práci. S tou to to však také není lehké. Pracovní úřady se zejména v letních měsících plní absolventami středních škol a o práci je nouze. Mnoho nezaměstnaných je tak často nuceno přijmout daleko méně kvalifikované zaměstnání, než si představovali.
A příští rok znovu
Nemálo z uchazečů to zkouší za rok zase. ,,Už se tři roky hlásím na religionistiku, neúspěšně. " říká Lukáš z Brna. ,,Mezitím jsem pracoval jako kuchař a pomocný číšník. Jestli se letos nedostanu, asi pojedu na hory a už tam zůstanu." Takových jako je Lukáš je víc. I když se každý rok mluví o nízkých populačních ročnících, zdá se, že se to na výsledcích příjimacích zkoušek příliš neprojevuje.
Poptávka převyšuje nabídku
Jasně plyne, že poptávka po vyšším vzdělání převyšuje nabídku. Když taková situace vznikne na trhu s jakýmkoliv jiným zbožím, je deficit většinou okamžitě vyrovnán. Ne tak ve školství. Situace je každý rok stejně zoufalá a zdá se, že to nikoho nezajímá. Ministerstvo školství je zahlceno jinými problémy, mimo jiné nedostatkem financí, a na nestudenty nemá čas.
|
|
|