Provozované WEBy:   Totem.cz |  Čítárny |  Český film |  Seaplanet |  Humor/Hry/Flash |  Flash CHAT    Chcete svůj WEB? Napište nám 
Zpět na úvodní stranuISSN 1214-3529
Neděle 26.1.
Zora
Zde se můžeš přihlásit jméno:
heslo:
nové 

 Všechny rubriky 
  Poezie
 > Poezie
 > Klasické verše
 > Básnické slovo
 > Všehochuť
 > Teorie poezie
 
    

   
 
 Napsat do fóra o>
   
  

Ve VAŠEM prostoru redakce Totemu nezodpovídá za obsah jednotlivých příspěvků.
Po Stopách Stromů Karla Fleissiga
Autor: mystik (Občasný) - publikováno 4.1.2012 (16:37:37)

KAREL FLEISSIG: STROMY

(Lyrický triptych a trip; Karel Fleissig žil jen 4.1.1912 – 7.2.1976, tedy před 100 lety, znáte ho aspoň jedna a aspoň jeden z vás?)

 

Stromy!

 

Odkud jste k nám přišli, poutníci dávné věčnosti?

 

Ze které hvězdné ornice a šišek se vznesla vaše okřídlená semínka před milióny a milióny roky, kdy člověk zdaleka ještě nečíhal ani v porostu prapříští budoucnosti, aby láskyplně přilnula, nesena bezvětřím světelného času, k drsné skořápce naší země a z tehdejší její chudé plodnosti dopřála mamutímu stromu – METASEKVOJI vzepnout se k výšinám.

 

Vám, stometrové jehličnaté sekvoje, žijící už čtyři tisíce let, vám, o tisíc roků mladší tisy a poslední biblické cedry i tobě, stařečku fíkovníku, zvaný „stromem Bo“ a zasazený roku 245 před naším letopočtem. A také vám, duby a lípy, jejichž paměť sahá do dob kněžny Libuše, Bivoje a Horymíra i vám všem stromům naší drahé vlasti, o kterých básník říká:

 

„Slyšel jsem vzdech stromů. Slyšel jsem, jak nejprve mlčí, pak šeptají a vzdychají, teskní, žalují a opět, opět mlčí a čekají bolestně stuleny k sobě, až zajde noc a pozdraví je první svit dne, prvá píseň lindušek.“

 

Milujeme vás, stromy!

 

Jste památníkem věků. Vaše kmeny, větve, jehličí, listoví byly prvními svědky příchodu člověka. A jako jste bez něho předtím milióny let putovaly časem, nezměnitelně a neodvolatelně připoutané svým osudem k jednomu místu, tak v minulosti jste šly a dnes s ním jdete a půjdete až za táhla příštích horizontů a budete se dělit o radosti, smutky i životy všech generací.

 

Za odvěkou věrnost, krásu, lásku, dobro, za jas zelené čistoty, něžně rozkřídlené po celé naší zemi, spějící k zářivému cíli lidského štěstí, dík vám! (Karel Fleissig)

 

 

STROMY RADOSTI (MALÁ JARNÍ CHVÍLE)

 

Malá chvíle, když mi z tebe usíná,

skane do samoty jako do vína.

Člověk se ti nikdy neubrání.

Chtěl bych vypít zrcátka tvých dlaní.

 

Malá chvíle nikdy s ničím nevyčká,

v lásce zazní jenom jako vábnička;

pro mne vítr tebou vždycky voní,

útlá větévko má na jabloni.

 

Z jara je každý strom utkán z tikotu malých chvil. Proto jeho líbeznost a půvab trvá tak krátce.  Podobá se radosti, po níž už včera někdo hodil kamenem, aby dnes zhasla. A přece ta malá chvilka postačí, aby jaro ve stromech vyznělo naplno barvami i vůněmi pádivých rytmů. Není divu, že strom na jaře se stává dějištěm, které vyvolalo jeho citlivé vidění polibků.

 

 

DOUŠKA

 

Jaro stromů, krátký úder do klávesnice něžného rozjímání. Jen zavane silnější vítr, už se sypou a sněží okvětní lístky třešní. Bíle šelestí v očích, plošně se podobají bříškům dětských prstíků, ach, až budete jednou v máji stát pod mámivou vidinou koruny zažehnuté květenstvím, nezapomeňte na zvídavé, dětské tváře s očima horce rozdychtěnýma, se stříbrnými hvězdami v panenkách a začněte jim vyprávět, kolik větrů už obracelo korouhvičky osudů v říši stromů.

 

A řekněte jim také, že strom zjara je jako mladý člověk, že jeho láska, i když je samotář, žije slunným dechem včelího bzukotu a ševelení, že i on má svítivou nádheru milostných chvil a prchavého života. Jen se nebojte pod jarním stromem vyprávět dětem o lásce. Nemusíte se před nimi stydět, pokud je vaše srdce a svědomí čisté.

 

Jinak stáhněte žaluzie i v tuto chvíli. Neboť láska, která jde ruku v ruce s jarem, bývá prchavá jak natupírovaná hlavička odkvetlé pampelišky. Ale nikdy si nepřejte a nedopusťte, aby zjara předčasně dovoněly vašemu dítěti květy.

 

 

LETNÍ INTERMEZZO

 

Sem, pod zelený slunečník listnatého zastínění, si často chodí omývat své tváře a oči dospělé léto.

 

Podivuhodná dojemnost okouzlení vyzařuje z kmene a větví, zatímco žár, nabitý ohňovou výbušninou slunce, se roztéká jako láva volným prostorem, buší do lidských skrání, obdařených přehojnou úrodou potu a podpaluje praskotem zralý věk klasů. Měkká celistvost koruny stromu se svou tichou a odevzdanou líbezností překročí práh tvého srdce, aby se s ním polaskala v neviditelném dešti ptačího zpěvu, když nad ní jitra začnou rozpřahovat svou široširou náruč a večery se k ní schoulí a stulí do křehkých nášeptů, pod jejichž vlahý dech nosívá muž a žena společně všechnu svou lásku.

 

Jen se zasni, voň a ševel, letní koruno stromu! Ať je pod tebou počata radost budoucího života.

A už dnes plesej s ní.

 

 

 

DOUŠKA

 

Jak rádi bychom chtěli přivolat zpět všechny letní stromy, naskládané rok za rokem v našich očích. Ve chvílích, kdy do nich lehký vánek šlápl svou bosou nohou, kdy se na jejich listnaté dlaně spouštěly po tenkých provázcích kapky něhyplných spršek, kdy jimi kymácelo vlnobití vichřic, nebo když v stojatém jezeře jasné, měsíční noci spřádaly svůj klid a rozjímání.

 

Jaká podívaná by to byla, kdybychom se mohli spatřit zrakem těch letních stromů od dob útlého dětství až po dnešní dny, přebrodit zpátky řeku času, jež nám uplynula a zhasla v soukolí minulosti, jako hasnou seskupení mraků i lehkých obláčků, když je vítr se svou všudypřítomnou harfou doprovází za stavebnice zelených obzorů.

 

Jak rádi bychom chtěli přivolat zpět všechny letní stromy! Neboť žili jsme a žijeme v nich dosud, vždycky nám připomenou slunné dospívání našich citů, lásek, objetí a až nám už nebudou patřit míjivé vteřiny vezdejšího putování, za nás i našim dechem promluví k těm, kteří pod nimi stanou.

 

Proto si nikdy nenechme vyplenit pohádkové zjevení letních stromů.

 

 

POD STROMEM PODZIMU

 

V té době už bývá často obklíčen dýmovým svárem mlžných závojů. A přece se za takového času naplňují dny jeho plodnosti, kdy jabloňové větévky už jsou šťastnými rodičkami růžolících nemluvňátek, kdy hrušeň nabízí šťavnatou sladkost svého nového pokolení, tolik podobnou nenasytné studánce, vystlané místo vody bohatými trsy polibků, orosených večer i ráno dychtivostí a svítivou nádherou čisté, pramenité lásky.

 

A za takového času už je zralou i vinná réva, kdy zvláště tam, v požehnaných krajích moravských a slovenských, se odvíjí obřad, který se svažuje až k večerům a podobá se nejvábněji rozezpívanému splavu lidského doživotí.

 

Člověk tě snadno zraní,

sám ošetříš se bez fáče,

vínem, hřejícím v skráni,

jež na dně srdce nepláče.

 

Ať život pobodá tě;

však sklenka nevinně

s tebou, když se k ní skloníš,

vyhoří ve víně.

 

Buď veleben, strome i plode podzimu! Buď velebena, studánko a studno s okovem, která stáváš stranou a na jejíž dary se tolikrát zapomíná!

 

 

 

DOUŠKA

 

Všem stromům chtěl bych za podzimního jiskření jejich odcházející barevné výhně políbit kořeny. Zlíbat je ještě horoucněji, než kalíšky rtů svých bývalých lásek – ach, i jim jsem vděčný za každou krůpěj večerů i nocí, která skanula do číše mého života a s níž mne vždycky zasnoubily stromy – poděkovat jim za celoroční čarování ve jménu souběžnosti pupenů, proklubávajícího se lepkavého listoví, voňavé něhy a sdílnosti květů a vyznat se jim z největšího obdivu, který k nim i na zádumčivém prahu svého pokročilého času chovám.

 

A pak – – – – aby trochu popela ze mne ulpělo na jejich kořenech věčně zabydlených v této zemi.

 

 

ZIMNÍ SNY

 

Zvonivým vířením vládnou sněhové vločky, opeřené jehlicemi. Padají, padají na holé ruce stromů do košatých korun, vypleněných hrabivými prsty ledových vichrů. Nahé jabloně, hrušně, švestky, třešně, vrby a lípy si zvolna navlékají bílé pyžama, než jim zima zaroste do spánku, uloženého bezpečně v půdě jejich domoviny.

 

Sníh na kmenu, sníh na větvích, místy v ohybech nakupený větrem do polokoulí, do hromádek; jako by tu ještě před chvílí byly neviditelné víly na dračkách.

 

Rodácká úcta nás nutí obejít několikrát zimní klenotnictví topolů, vrb, lip, modřínů, smrků; a to všechno jakoby ztlumeno, sladěno v jedinou obrazárnu snů, které co nevidět začnou rašit tesknotou po lidech.

 

Tady, mezi zimními stromy, stojíme na nejcitlivějším místě domova, odkud je vidět minulost vnějšího i vnitřního světa, uzamčeného do kmenů.

 

Vítr občas zaduje stromům do jejich holé zkroušenosti. Jako lidem, když zestárnou. Ale i stáří mívá svou krásu. S jarem mládne drobnými krůpějemi radosti.

 

 

 

(STROMY SMUTKU) STROM NA SMETIŠTI

 

Smetiště, ponurý rentgenogram odhozených věcí.

 

Přestaly mít tvář člověka, vyvětralo z nich teplo doteků, dostydly na nich lidské hlasy. V hrncích bez dna už se nerozčeří zurčení tekoucí vody. Z rozpuklé vázy nezavane dech šeříku či růží. Zrezivělé kolo od dětského kočárku zaschlo slzami novorozenců. Střepy okenní tabule rozbily oblohu na malé, skelně šmolkové skvrny. K okraji nakřáplého kávového šálku se nikdy nepřiblíží úsměvné světélkování něžně vykrojených ženských rtů.

 

A nad tím i strom načichl rzí povalujících se odpadků. Jeho větve jako vykloubené údy teskní a trčí z bývalých hnízd zpěvavého milování. Sem už nezabloudí letky kosů, drozdů a pěnkav. Ba ani netopýr neprotne svou střelhbitostí kolem koruny hustý šerokruh pozdního večera. Živoucí tkáň kmene se povlékla patinou oprýskaného smaltu a vdechla do sebe tlející starobu rumiště.

 

I stín stromu je zchromlý smutkem odvržených předmětů, které dosloužily.

 

 

DOUŠKA

 

V poddajné a tvárné perspektivě noci se ztrácejí rozdíly mezi stromem, popelem a vším harampádím, jež tu ukazuje svou vyhřezlou, nepozemskou podobu. Předzvěst plísně a rozpadu už z povzdálí zahlcuje plíce a celé zákoutí je nalíčeno sežehlým nádechem neurčitého a nerozeznatelného zbarvení.

 

Strom sám jako by byl zachvácen metastázou malomocných kořenů. Zdá se, že i koloběh životodárné mízy ochabl a co nevidět úplně ustane. Scvrkává se také a puká pokožka po celém těle kmenu.

 

A snad, když je kolem propastné ticho, člověku připadá, že se strom na smetišti i dusí jakýmsi kašlem.

 

Jen se zaposlouchejte, jak souká svůj těžký dech.

 

Jak zůstává nejopuštěnější a nemůže svými kořeny usrknout ani nejmenší doušek iluzí.

 

Jak je steskem a smutkem skrz naskrz prohnilý.

 

 

STROM S ROUŠKOU

 

Viděli jste strom s rouškou? Viděli jste pařát rakoviny, jak se zaklesává hluboko do jeho boků i slabin, z nichž košatí krása i plodnost?

 

Souladně vrchovaté jsou měřice bolesti stromu i člověka, když se v nich zabydlí tumor, ten zhoubný novotvar sobeckosti, který chce žít jenom na úkor druhého.

 

A jak se tu najednou zužuje objem životního jmění, uzavřeného do operačního pole a ohraničeného rouškami, přichystanými andělským pohybem rukou i prstů zdravotních sester. Jak tu pod bělostným jíním prostěradel a plášťů přenocují za bílého dne v narkóze těla nešťastníků, pro něž není milodaru kromě zapomnění.

 

Jenom strom v šálivém odtoku hvězdného času nemá naději se svým nádorem na pomoc lidských rukou. Jeho bolest a jistý zmar zarouškují mlhy, jezdecká udidla splašených větrů, blikavé stíny mraků a vzlykající vlajky tmavých, bezesných nocí. Ale přece má aspoň nějakou roušku z tohoto světa.

 

 

DOUŠKA

 

Roušky v operačním sále, roušky na stromech, to jsou dary vezdejších sudiček, zasvěcených životu, které nikdo před nikým neskrývá a neuzavírá do trezorů na chamtivá zaklínadla. Je v nich hořčičné zrno smrti, a proto je nikdo nikomu nezávidí.

 

 

STROM VYHLÁŠEK

 

Úděsným pohybem se často otáčejí kola dějinných mlýnů. V jejich klapotu, rozpuštěném do zvukomalby prostoru a nezranitelného času, stojí letitý strom, z jehož koruny už tu a tam trčí výhružně pahýl jak ustřelený kus ruky nebo náznak šibenice, namířené svým vodorovným ramenem do nejbližších tváří zítřejších viselců.

 

Někdejší duhy lidské radosti ztratily svou spektrální vůni a kujnou jasnomluvu. Sytou barvu příchylných polibků rozčtvrtil hákový kříž, kolem stromu se najednou přehnalo tisíce bezduchých kobylek, zatemněných smrtonosnou stádností, jejíž hnědá zvlčilost začala jak hyena ohryzávat práh našeho domova a srdce.

 

A v nastálých dobách pak na kmen stromu byly přibity vyhlášky. Neměly rýmů. Ale jejich rytmus udávala jména popravených, kterých den za dnem přibývalo a bylo jich tolik, že je nikdo nemohl vykoupit slzami.

 

 

DOUŠKA

 

Vyhlášky, které by byly sebelákavější nebo sebekrutější, jsou jen vyhláškami. Záleží na tom, co mají před sebou a co tady po nich zůstane.

 

Běda vyhlášce, která ztratila lidskou tvář budoucnosti. Pro minulost se přece nikdy nic nevyhlašuje!

 

Zato Sovětská armáda bez vyhlášek pořádně zatopila pod kotlem času. Vteřiny už neodkapávaly z ciferníku vyrovnaným tikotem, ale odskakovaly jako zápalné jiskry, když kovář buší perlíkem do žhavého železa. Rádoby hrdinství země kladiva a srpu s tekutou ocelí v krvi se pak dalo na pochod.

 

 

STROM VÁLKY

 

Tma, hluboká temnota i za bílého dne. Hnízdí v lidech, její vřeteno pokračuje ve stromech, které zamykají svá krvavá slova bez pláče do vlastní dřeně, když jim šrapnely a ruční granáty potrhají zelené kabátce sličných korun a ohlodají rozkřídlené větvení, jež tak jímavě sahalo po blankytném seskupení oblohy. A nad nimi v dálce i výšce spirály tažných obláčků předem kreslí bělobou bombardérů mžení příští smrti, ohně i popela.

 

Neviditelné svalstvo války svírá, škrtí a rdousí čistý hlas stromů i lidí. A v něm se ztrácí i jejich totožnost, láska, vzpomínání na zítřek, podobný blanokřídlému přeludu, který přestává být sám sebou. A jako válka bije do stromů, bije i do dětí, rodících žen, nemocnic, starců. A v zákulisí celého koloběhu zkázy se usmívá a přešlapuje před lidskými jatkami ten, kdo ve jménu svého blaha vymyslil sopečnou lávu tohoto utrpení. A nevadí mu, že zvrácený sloh jeho krutosti se přetavuje v krev člověka. A tou krví že zrumění země, kořeny, žalně to pokroucené okončetiny stromů, tou krví že budou poznamenány i první plamínky trav, až na ně zavolá jaro.

 

Ach, kéž by už nikdy nikdo nesázel do této země S T R O M  V Á L K Y !

 

 

 

STROMY ŽIVOTA (STROM – ZVONICE)

 

Zásvit vzpomínky. Jako pavučina tenký a voňavý vánek zavlažuje pole i asfaltovou silnici. V jejím ohybu se rozevlál zvon radosti, naroubovaný na starý dutý kmen. A po něm začala zpívat i ostatní květnice stromoví, která po obou stranách doprovázela cestu do mírného stoupání, obstehovanou travnatými nitěmi příkopů a vykolíkovanou telegrafními sloupy. Vězení minulých dnů zvětralo a rozpadlo se pod hutným stejnokrojem sovětských tanků. Byl květen roku 1945.

 

V člověku najednou opět kořenila svoboda, vyzvánění vykotlaného kmene bylo jímavé a zápalné, jenom ve vzduchu ještě tlumila jas slunečního rozdychtění tíha posledních břemen války. Zbraňovala, aby se otevřené rány zajizvily.

 

A přece – jak strom–zvonice rozdmýchal oheň svého hlaholu – chřestýš spanilomyslného veselí bosky roztančil každou náves i každou ulici ve městech, takže ve zvukomalbě zpěvu, výskotu, chtivého rozletu s měchovým voláním harmonik se zadusila bahnitá mokřina někdejších hnědých nocí a temna.

 

A ta štěstím opylená zvonice stromu, květů a lidského zmrtvýchvstání zvučela jako světlice a ohňostroj v nás i v upřímných očích švarných sovětských osvoboditelů.

 

 

DOUŠKA

 

STROM ZVONICE není obrazec, který se každým dnem střídá a mění na obloze. Snář mživých tkanin nikdy neosedlal jeho krví spájený hlas. Žije v něm dynastie čistého lidského srdce. Kdo ovšem staví na pyramidách lži, spláče nad výdělkem. Zdá se, že někteří příliš brzy zapomněli. Připomeňme jim, že budoucnost nikdy nekončí, jde stále vpřed. A také nečeká.

 

Tož milujme ji a přejme si, aby každá ta příští byla ještě lepší než naše!

 

 

POHÁDKOVÝ STROM

 

Patří rovněž k životu. I když jeho štěpy svou rodovou posloupností pramení z jiného světa, zůstává trvale tajnosnubným vzkříšením napotomního příchodu v nových květnících lidského srdce, rozumu a technického předstihu. Cožpak přísně a přesně domyšlené pohádkové předivo se za našich časů neokřídlilo zorným viděním Gagarinů, zarámovaným do přehršle nebeských těles, kam předtím živá noha z naší země nedosáhla? Cožpak gobelíny, tkané z ostrého světla a stínu si někdo někdy dovolil vyrušit z tisícileté strnulosti prachem měsíčního povrchu, zvířeným krokem kosmonauta? Cožpak kybernetické stroje nevzešly z lůna pohádkového stromu?

 

Ptejte se, tisíckrát se ptejte! Odpověď bude jednoznačná.

 

Člověk jako první a poslední pastýř pohádkového stáda je veden a nesen jeho šumivým, povlovným pohybem po hladině lučních jezer až k břehům biblických vod, nezahalených svárem zázraků, těch pravnuků ošidného poblouznění, ale osluněných někdejší pohádkou, které ruce i mozek člověka vdechly skutečnost a pravdomluvnost.

 

A tak pohádkový strom, jehož úpatí zůstává hluboce zakleslé v každém z nás a provází běhutou vodu všech našich dnů, co jich bylo a ještě snad bude, nemůže nikdy odejít z okruží lidského světa a jeho budoucnosti. Neboť bez něho bychom zůstali jen v chlebníku nížiny. A nikdy by nám nebylo dopřáno dostat se až ke hvězdám.

 

 

DOUŠKA

 

Pohádka živí zcela samodyšně pokrok. Umí spatřit z hodně veliké výšky, proto vidí daleko a může člověka daleko dovést. Byla v pradávnu počata ve vědomí našich předků. Jejím otcem byl muž a matkou žena. A už tenkrát příroda předurčila, aby jim sloužila. Slouží dodnes – a bude sloužit. A zároveň podpalovat tlumok jejich vloh.

 

 

STROM U CESTY

 

Vodomalba místa, kam se přichází, odkud se odchází a kudy se tak často prochází s věrnou příchylností, nezvětralým zalíbením a stále obrodnou náruživostí. S prudkými city a někdy i pelyňkovou tesknotou, když už jsme starší a polibky, které jsme tu jednou rozdávali i přijímali, rozemnula dávno ve svých dlaních noc, prošitá pletivem letních vůní. I postáváme tam, kde navždy prosákly do země naše šlépěje, dotýkané milostným dvojzpěvem mladosti beze slov. A ústa, to opylené mazlení s lunotvornou příchutí vzácného šafránu, jako by se dnes zamykala do partitury vzlykavých ozvěn a chtěla se schovat před vlastní lítostí.

 

Strom u cesty, vedoucí vždycky někam, má svou neprůsvitnou svébytnost tvaru, událostí, přibývajícího růstu i stárnutí, před nímž jej nezaštítí ani svítání. Ejhle, rozmar, tolik souběžný s osudím člověka! A jako tvář vráskami, tak se otevírá i kůra kmene puklinami času a bezbranného ticha, protékajícího i nejklidnějšími zátočinami kolem hřbitovů a hradních zřícenin.

 

Strom u cesty, svéprávný samorost lidské dějepravy, ověnčený zjara slavnostní snůškou včelího procitnutí, dívá se i jícnem příštích roků do svědomí generací. Kéž jim láska k této zemi dopřeje jako blanokřídlým stavitelkám medových pláství, těm dělnicím, prolnutým vzruchem neutuchající píle a vytrvalosti, aby se staly chloubou a příkladem tvůrčího usilování. Aby strom u cesty byl vždycky jen svědkem jejich líbezného zrání. Aby všem pokolením mohl na cestu do budoucnosti zamávat větvemi.

 

 

DOUŠKA

 

Kdykoliv potkáte strom u cesty, nestyďte se jej pozdravit a popřát mu dobrého dne. I on měl kdysi mladistvě odlité sny ze zvonoviny radostí, když ještě vstávaly na úsvitě vašeho jarního věku. I v něm plápolal a dosud jiskří v květech i listech dělný žeh poutníka této země. Šel tudy s vámi od narození. A noc, která vás čeká, i když není dosud vyskružena do dna, svlékne jednou i jeho tělo donaha a pošle je za vámi.

 

 

POSLEDNÍ STROM

 

Topole, topole! Jak se kolem tebe krajina podobá vypuštěnému rybníku. Jak čaromocně a rychle stoupáš k hvězdnému nadnebí. Škoda, že tě u nás nesázejí při narození děvčátek jako v Holandsku. Dívám-li se na tebe, pokaždé v duchu ulpívám svými pohledy na jedné ženě, která prošla snítkami mého už vypáleného sadu a tolik se ti svou vznosnou útlostí podobala. Dnes se schyluje do jinovatky mého srdce jenom drobnohra její vzdušné tváře, prováté úsměvnými prodlevami. A pak postava, která jako by celá sahala po větvích topolu a chtěla se vtělit do jejich přímého zdvihu, do trojúhelníkovitého listoví a něžně dlouhých řapíků, připomínajících mi rysy až bláznivě sladkých prstů. Ne, ne, musí mne opustit pokušení ptát se nahých ozvěn na to, co mi čas i věk jednou vyrval z objetí.

 

Topole, poslední strome v tomto lidském zhmotňování citu i rozumu! V tobě ruch větrů a dálek nikdy neusne. Pamatuješ dolmeny, dávné hrobové mohyly, nad nimiž se zavřela vnímavost prapředků z doby kamenné. Pamatuješ menhiry, ony svislé kamenné sloupy, které připomínají významné události, jež se kdysi rozplozovaly po zdivu ranních obzorů, ale dnes už o nich nic nevíme.

 

Topole, topole, kéž tě v příštích časech i u nás vysazují při narození děvčátek, těch plodonosných zornic budoucnosti, do níž lidstvo musí vykročit. Kéž ze slov ŠŤASTNÝ, POKOJNÝ ŽIVOT ušije zítřek roucho pro srdce Čechů, Slováků, Poláků, Arménců, Němců, Mongolů, všech afrických i asijských národů i kmenů, všech lidí dobré vůle na této planetě. A kéž podle předlohy staletých utrpení všichni ušijí válce rubáš a navěky ji pošlou k čertu!

 

 

DOUŠKA

 

POSLEDNÍ STROM – topol. Není hříčkou náhody. Roste rychle. Snažme se růst s ním, abychom viděli dál a dokázali víc než ti, kteří se tak rádi zhlíželi a zhlížejí v hlavních pušek a děl.

 

 

EPILOG

 

Stromy. Vlají od věků do věků, dovedou prohřát oči i srdce něhyplnou radostí, jsou praporcem dálek i výšek, nesobecky rozvinutých po travnatých i skalnatých dlaních horizontů. Jsou z pradávna posedlé šílenou oblibou provázet člověka od vydlabané kolébky, lavice, stolu až po přesmyčku smrti s propadlištěm tmy, zasuté do kajícně sbité rakve, kde už nevýská čas, netřeští činely tanečních zábav, nevoní mýtina teplých letních soumraků, pod nimiž vábničky polibků, ty nejsvůdnější ladičky mileneckého štěstí, nejdou v patách zápalným objetím.

 

Stromy, živí svědkové bez kroků zvrásněných záduchou, bez šoupavého pohybu podrážek, bez chrčivého dechu. Zato dovedou polnicemi svých květů voňavě ohlušit i za dálkou dálku, oslepit hlasem ptačího vábení a vztyčenými ukazováčky svých nejvyšších větví pozdravit hvězdy.

 

Stromy jsou věčným prstokladem roků, který vyhrává na barevných strunách jara, léta, podzimu i zimy magické chvalozpěvy života a lásky. Budiž pochváleny ruce, které je sázejí, zušlechťují a opatrují, dělné, rozpukem mozolnatého květenství poseté dlaně mužů i žen, těch stavitelů světlem opeřeného, pozemského ráje, jehož brány se otevírají i všem poctivým lidem naší drahé matičky země.

 

 



Poznámky k tomuto příspěvku
peťule (Občasný) - 7.1.2012 > tak když jsem si to vyžádala tak jsem si to přečetla !jsou tam zmíňky o víně -to by asi čuměl kdyby viděl co se dneska pije !ale o stromech mluvil moc pěkně dokonce je asi brali jako živé což ve své podstaŤe jsou protože strmy rostou .zajímaví
<reagovat 
mystik (Občasný) - 7.1.2012 > jsem rad, zes to zkoukla, jinak ji mam ted pujcenou, kdybys chtela poslat ilustrace stromu? kouzelne kresby s jehlou cernobile...
<reagovat 
peťule (Občasný) - 8.1.2012 > a ty?
<reagovat 
mystik (Občasný) - 8.1.2012 > Tak Ti posílám pozdrav s Madonnou na sever Čech, byl jsem v LBC i JBC na Sněžce i Peci pod, a jsem Plzeňák a dej si tento mix: http://www.youtube.com/watch?v=64oiiMa9a4o&feature=related
<reagovat 
mystik (Občasný) - 8.1.2012 > Ty máš auto, dáme si sraz v Praze u Betlémského nám? Tam je choco café a muzeum starých pohlednic, u červené židle, nechceš to vidět?
<reagovat 
mystik (Občasný) - 7.1.2012 > mas rada vino Petule? i bile sladke z Italie? Gocce del santo znamena kapku svateho :-) peknej den, muj song na sedmeho je Neneh Cherry - 7 seconds (celej singl) Neneh je schopna zpevacka
<reagovat 
 peťule (Občasný) - 8.1.2012 > mystik> já víno ani alkohol moc ne -jelikoš jsem sama a řídím auto a každý den jezdím do práce nebo když někam jedu .tak si to nemůžu dovolit. Ale na čaj nebo horké jablko bys mě možná zlanýroval .já bydlím blízko liberce blíž je turnov .
<reagovat 
 mystik (Občasný) - 12.1.2012 > peťule> Frankie Hi NRG MC měl hezké pojednání Fili (provázky lana a tak) a Tobě to pojednání rád někdy ukážu, jestli dovolíš? Yeah těš se, drahá Péťo.
<reagovat 
  Zrušit obrázky    Zrušit větvení  

Přidat vlastní poznámku a hodnocení k příspěvku
<jméno   e-mail>

Kontrolní otázka proti SPAMu: Kolik je šest + čtyři ? 

  
  Napsat autorovi (Občasný)  
   


Copyright © 1999-2003 WEB2U.cz, Doslovné ani částečně upravené přebírání příspěvků a informací z tohoto serveru není povoleno bez předchozího písemného svolení vydavatele.

Design by Váš WEB

Addictive Zone Orbital Defender Game
free web hit counter