FEJETON : Trilobitem v Liberci
Minulý týden mě v denním tisku zaujala zpráva o panu Slávku Čermákovi. Pan Čermák se totiž 13. března stal ve svých 102 letech nejstarším Liberečanem. Ve městě pod Ještědem žije tento muž od narození a celá léta pracoval v továrně Textilana. I ve svém pokročilém věku se snaží udržovat se v dobré kondici a, jak sám přiznává, stále se zajímá o opačné pohlaví. Dlouhověkost má prý starý pán v rodině. A tak se přímo nabízí otázka : „ Prodlužuje Liberec život? “
Kdo někdy navštívil Liberec v dopoledních hodinách, mohl si všimnout, že starších občanů je tu opravdu hodně. Právě dopoledne vyrážejí na obchůzky a nákupy do supermarketů. Hojně přitom využívají městskou hromadnou dopravu.
Na otázku, proč právě v tomto severočeském městě, je tak vysoký počet osob důchodového věku, mi dosud nikdo nepodal uspokojivou odpověď. O příčinách této anomálie tak můžeme pouze spekulovat. Je docela dobře možné, že tento jev způsobily neznámé chemikálie ve výparech vycházejících z Textilany či jiného podobného podniku. Nedá se ani vyloučit, že příčinou se stalo místní drsné klima. Zdejší obyvatelé, nucení čelit neustálému chladu a přívalům deště a sněhu, jsou pravděpodobně otužilejší než lidé v jiných městech. Zatímco například Pražané, aby posílili svůj kardiovaskulární systém, mučí svá těla v sauně, liberečtí si užívají otužování zcela běžně. Objevují se také teorie, že za dlouhověkost Liberečanů by mohl stát Ještěd, jenž prý spolu s radiovými vlnami vysílá do éteru pozitivní vibrace. Ty mají údajně příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi.
Divím se, že vedení města ještě neprojevilo jakoukoli snahu, se o tuto pozoruhodnou věc blíže zajímat. Na billboardech by pak mohlo stát : „Chcete se stát trilobitem? Neváhejte s libereckým bytem! “
|